Мелемов: Смолян става един от градовете за пример в екологичен план

16 Oct, 2020

Искаме заем от 2 млн. лв. от ПУДООС. Ако ни одобрят, ще създадем общинско предприятие и общината сама ще извършва дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване. Това заяви в интервю за „24часа” кметът на Смолян Николай Мелемов.

Ето и цялото интервю на кмета:

– Г-н Мелемов, повече от половин година живеем в условия на пандемия, как се отрази тя на общината и имате ли концепция за рестарта й?

– Правим всичко възможно, на първо място, да спазваме правилата и да пазим хората. На второ място е преодоляването на икономическите последици.

Европейските проекти и другите текущи дейности си вървят, през лятото имаше много туристи, въпреки че бяха отменени множество събития от културния календар на общината. Но администрацията не е спряла да функционира нито за миг.

Всички училища и детски градини работят. Стараем се извънредната ситуация по-малко да се отрази на хората. Но се вижда, че вирусът е опасен, и трябва да се пазим.

– Има ли забавяне на проекти от март досега и каква е събираемостта на данъците?

– Забавяне на някои проекти има – например проекта за смяна на горивната база в общината. Точно когато бяха много стриктни ограниченията, трябваше да се правят анкети сред хората, които се отопляват на твърдо гориво и имат желание да подменят своите отоплителни уреди с алтернативни – ток, пелети, газ и др.

Този етап е задължителен и без него не може да се премине директно към смяна на горивната база. Забави се с 3-4 месеца, но не е фатално. Проектът вече върви, правят се анкети и ще влезем скоро в график.

При проектите, които са свързани със строителство и работа на открито, нямаме забавяне.

Събираемостта на данъците е доста по-слаба от миналата година, но това е нормално. Нашата стратегия е да не напъваме хората в тези тежки времена. Искам обаче да отбележа, че събираемостта в повечето райони на страната е с около 40% по-ниска, при нас тя е с 20%. Родопчанинът е стриктен човек, такъв му е манталитетът.

– Едно от тежките ви наследства бе 15-годишният договор с фирмата оператор за сметосъбирането. Той изтече, нов договор няма, има ли опасност през зимата да няма кой да чисти града?

– Няма такава опасност. Относно сметосъбирането вървят два успоредни процеса предвид създалата се ситуация.

От една страна, е обявен конкурс за сметосъбиране и доколкото знам, има подадени 6 оферти, които засега не ги отваряме. А от друга страна, искаме заем от 2 млн. лв. от ПУДООС. Ако ни одобрят, ще създадем общинско предприятие и общината сама ще извършва дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване.

– След дълги отлагания стартира проектът за втори воден цикъл в Смолян. Такъв голям проект е свързан с много напрежение заради неудобството, докато се строи. Вече имаше недоволство за възловата улица “Първи май”. Какви други подводни камъни очаквате?

– Това е тежък и сложен проект. Смолян е планински град и не се намират лесно обходни маршрути. Например ул. “Хан Аспарух”, която води към северната промишлена зона, ще бъде затворена, както и други улици. Още този месец цялостно и частично ще бъдат затворени ул. “Коста Аврамиков” от “Васил Левски” до ул. “Тома Садукей” и “Славееви гори”, “Тракия”, “Кольо Фичето”, “Дичо Петров”, “Александър Стамболийски”, “Илия Белковски” и “Хаджи Христо Попгеоргиев”.

След това ще бъдат спирани и други. Реално бенефициент на този проект на стойност 91 млн. лв. с ДДС е ВиК, но общината трябва да извърши право на преминаване и да съдейства.

Докато се осъществява проектът, ще има неудобства. Но ще се стремим да си правят така графиците, че да се създават по-малко неудобства на гражданите. Ползите за града обаче ще са големи – близо 98% от отпадните води ще бъдат в пречиствателната станция.

След полагането на тръбите всички улици ще бъдат асфалтирани отново.

– Предстои едно значимо събитие за Смолян и Родопите – отваряне на ГКПП Рудозем. Историците казват, че когато районът има излаз към Беломорието, икономиката се съживява. В инфраструктурата обаче още отсега е ясно, че това ще създаде проблеми. Смолян все още няма изграден напълно обходен път. На територията на общината е най-голямото свлачище в България, което е именно на този път за Гърция. Какво прави общината за отстраняването на тези проблеми?

– Това са проблеми на държавно ниво. Като ръководство на общината сме поставяли тези проблеми пред различните министерства.

Изграждането на места на трето платно от пътя Асеновград – Смолян и довършване на обходния път наистина са теми, за които постоянно водя разговори. Трафикът ще се засили много и инфраструктурата трябва да може да го поеме.

Реално се работи и по двата посочени проблема. Изграждането на трета лента е в напреднал етап, а уверенията на АПИ са, че свлачището ще бъде отстранено. Достъпът до града постоянно се подобрява.

Вече приключи строежът на пътя от Кричим до Смолян, който дава качествен достъп до населени места, но осигурява и алтернативата за придвижване на най-натоварения път в планината – Асеновград – Смолян.

Част от облекчаване на трафика са и предстоящите ремонти на отсечките от околовръстното шосе в града към Смилян и към Полковник Серафимово. Вече започна ремонтът Соколовци – Баните.

– Жителите на Смолян недоволстват от състоянието на градската инфраструктура като тротоари, улици. Нужни са много средства, има ли надежда да се подновят?

– Имаме проект в Оперативна програма “Региони в растеж” за основния бул. “България” от кино “Дружба” до “Лидл” и очакванията ни са той да бъде финансиран. Затова тротоарите, които действително са в лошо състояние, не ги пипаме.

Ако се финансира проектът – ще е добре за финансите на града, но, ако това не стане – ще направим булеварда със собствени средства. Направените улици обаче не са малко – “Наталия”, “Славейков”, “Проф. Асен Василев”, “Острица” е почти готова, работим по “Станевска”, общо са над 20.

Всички подходи от околовръстния път към града са ремонтирани, подлезите – също.

В селата има какво да се прави, но общината е специфична – има 86 населени места и 486 км пътна мрежа, бюджетът не стига за толкова километри. Сега правим пътища в Левочево, Турян, между Тикале и Градът.

Горското в момента прави път от най-труднодостъпното село Мугла към Тешел, който ще е алтернативен на досегашния. Сегашният път за село Мугла не е съществувал реално. Той е много тежък.

Направен е заради рудниците, които сега са закрити. През зимата даваме над 600 хил. лв. за почистване само на този път – падат лавини, скатове, вода тече отвсякъде.

– В Смолян стартира наведнъж санирането на още 12 жилищни блока, вече са готови 37. Хората се радват на новото, но и останалите искат да имат санирани жилища, независимо дали са в малки, или големи сгради. Има ли надежда да се санира още в областния град?

– Санирането на 12-те блока, където има общо 233 апартамента, е по Оперативна програма “Региони в растеж” и е на стойност над 5 млн. лв. Имаме проекти за още 50 блока, но зависи от националната програма.

Ефектът е многостранен за хората – пестене на енергия, удължава се животът на жилищата и е логично да продължи програмата. Не на последно място е повишаването на себестойността на самите жилища. Община Смолян е сред първите в страната по процент санирани сгради.

Все пак зимният сезон при нас е 8 месеца. Със санирането и водния цикъл Смолян става един от градовете за пример в екологичен план.

– Родопският град отбеляза тази година бум на туристи в пандемията. Това лято бе облагороден водопадът край Смолян, откри се и нова панорамна площадка в Могилица. Да очакваме ли още атракции, какви са плановете на общината?

– Малко градове имат водопад в чертите си. Той е обявен отдавна за природна забележителност, но бе занемарен, а достъпът – затруднен. Височината на водопада е 20 метра. По-рано направихме парапет от 75 метра, а сега – дървен мост с предпазен парапет, метална ограда.

Поставени са масивни дървени пейки, направени са зони за отдих с кошове за смет. Подновихме съществуващата туристическа маркировка, това ще радва стотиците туристи. По същия начин със сравнително малко средства и ентусиазъм от местните бе построена и уникалната площадка със стъклен под
в Могилица.

Плановете на общината са да има все повече атракции. Хотели има достатъчно, това е работа на частния бизнес. Нашата работа е да осигуряваме атракции, да има туристът къде да отиде през деня. Селата бяха пълни през това лято.

Родопите са хит – дори в Пампорово, където хотелите са големи, сезонът е успешен.

– Заради пандемията ще протече ли по обичайния сценарий празникът на Смолян и какво ще пожелаете на съгражданите си?

– За съжаление, празникът няма да е по обичайния сценарий. Повечето прояви ще бъдат на открито – трябва да пазим хората. Искам жителите на Смолян да са здрави и щастливи. Да се пазят и да се радваме на малките неща поне докато отмине опасността.

Mihalkovo

Подобни

Избори 2024

Новини от региона

туризъм

спорт

култура