Варненският свободен университет “Черноризец Храбър” откри своята 30-та учебна година
Варненският свободен университет “Черноризец Храбър” откри учебната 2020 / 2021 г., в която ще отбележи 30-годишнината от създаването си.
Специален гост на церемонията бе министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Събитието уважиха кметът Николай Мелемов, заместникът му Марин Захариев, кметове на общини от Смолянска област и страната, представители на академичната общност и др.
Министърът Вълчев поздрави ръководството, преподавателите и студентите за приноса им към 30-годишното израстване и утвърждаване на Варненския свободен университет “Черноризец Храбър” като добра образователна институция. “ВСУ “Черноризец Храбър” оформя и завършва цялостния университетски профил на Варна – истински университетски град, в който може да видим всички области на висше образование и пълния професионален профил”, каза министърът. Той се обърна към кметовете от Родопския регион и подчерта подкрепата им за филиала на университета в Смолян.
С приветствие към студентите се обърнаха доц. д-р Красимир Недялков – президент на ВСУ “Черноризец Храбър” и ректорът проф. д-р Петър Христов. Благослов за здрава и успешна година направи отец Василий Шаган.
Веднага след това започна Откритото съвместно заседание на Настоятелството, Академичния съвет и Студентския съвет: “ВСУ “Черноризец Храбър” по пътя на модернизацията на висшите училища.
Представена бе Концепцията за развитие на Варненския свободен университет в контекста на изпълнението на целите на проекта за Стратегия за висше образование 2020 – 2030 г. Поставени бяха редица въпроси и проблеми.
В последвалата дискусия се включих ректорите на висшите училища, студенти, кметове и представители на социалните партньори.
ВСУ посреща учебната 2020 – 2021 с напълно обновени учебни планове и програми. Учебното съдържание е персонализирано и отчита потребностите и възможностите на всеки студент, а методите на преподаване и учене съчетават традиционни и дигитални образователни технологии.
Студентите в професионалните направления “Администрация и управление”, “Икономика”, “Информатика и компютърни науки” и “Психология” могат да избират между широкопрофилна подготовка с придобиване на втора специалност или задълбочаване на специализираната подготовка в рамките на обучението си в университета и без промяна на таксата.