РИОСВ – Смолян с първа награда в конкурса на Института по публична администрация
РИОСВ – Смолян получи първа награда в конкурса на Института по публична администрация. Екоинспекцията бе отличена в категория „Социална отговорност“.
Конкурсът за добри практики и иновации от дейността на държавните администрации цели да насърчи администрациите, които прилагат добри и иновативни практики да споделят своите успехи в тази и в още две категории: „Управление на хората“ и „Технологични решения за открито управление“.
В конкурса РИОСВ – Смолян представи информационно-образователната си дейност, насочена към повишаване на общественото съзнание, образование и култура в сферата на околната среда – дейности, залегнали в програмата на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за информиране и участие на обществеността в процеса на вземане на решения и прилагане на механизмите за контрол.
„Наградата е за целия екип на РИОСВ – Смолян. Благодаря им, че въпреки тежките и отговорни задачи по опазване на околната среда са отделили време, креативност и усилия за реализиране на практиката, с която кандидатстваме в конкурса. Един от нашите приоритети е намаляване на замърсяването с пластмаса. Това е и световен проблем. Работим усилено – осъществяваме контрол, налагаме санкции, но това не е достатъчно, ако нямаме подкрепата на обществото. А тя се вижда в многобройните ни инициативи. Убедена съм, че която и да е регионална структура на МОСВ да беше кандидатствала, щеше да спечели наградата, тъй като имаме обща цел и работим за нея“, заяви при връчване на наградата директорът на РИОСВ – Смолян Екатерина Гаджева.
Тя подчерта, че с оглед необходимостта от повишаване на екологично образование при подрастващите от началото на 2018 г. инициативите на инспекцията са фокусирани над запознаването на децата с глобалните проблеми на околната среда.
В резултат през 2018 и 2019 г. бяха реализирани редица инициативи, насочени към намаляването и повторното оползотворяване на битовите отпадъци – едно от най-големите предизвикателства пред човечеството.
- През 2018 г. с помощта на 14 училища на територията на общините Смолян, Девин и Мадан, в инспекцията бяха събрани над 1 тон пластмасови капачки превозени в помощ на кампанията „Капачки за бъдеще“.
- Под мотото “Да победим замърсяването с пластмаси” протече кампанията „Ден без найлонови торбички“, организирана от РИОСВ – Смолян и общините Смолян, Девин и Мадан. В нея се включиха 40 търговски обекта, които на 5 юни не предлагаха за продажба найлонови торбички. Над 1500 граждани от трите общини пазаруваха без да използват найлонови пособия. По този начин потребителите показаха, че намаляването на потреблението на пластмасови продукти е възможно с помощта на всеки от нас. По време на кампанията бяха раздадени 150 текстилни торбички, осигурени от инспекцията.
- През септември 2018 г. беше организиран изнесен пункт за предаване на пластмасови и хартиени отпадъци. От 10:00 до 15:00 часа жителите на Смолян предадоха над 240 килограма хартия и пластмаса.
- За най-малките беше организиран хепънинг, по време на който децата изработиха любими анимационни герои и саксии за цветя от отпадъчни материали. След това, заедно със своите родители, малчуганите се насладиха да постановката „Еко карнавал“, от която научиха интересни факти за разделното събиране на отпадъци.
- В периода от 17 до 24 ноември 2018 г. – в рамките „Европейската седмица за намаляване отпадъците“, РИОСВ – Смолян организира открити уроци на тема „Опасните отпадъци в нашето ежедневие“. В рамките на образователните инициативи, учениците от ОУ „Иван Вазов“ и ОУ „Стою Шишков“ в Смолян научиха какво прави един отпадък „опасен“ и къде трябва да бъде предаден той.
Предвид успеха на проведените през 2018 г. кампании, към които граждани от територията на цялата област Смолян проявяват все по-голям интерес, през 2019 г. пред сградата на инспекцията беше поставено метално сърце за събиране на пластмасови капачки. В резултат до месец септември 2019 година бяха събрани още над 1 тон капачки, с които жители от цялата област за втора поредна година подпомогнаха кампанията „Капачки за бъдеще“.
В практиката са вложени човешки и финансови ресурси, като разходваните средства са осигурени от ПУДООС/МОСВ. През 2018 г. в информационно-образователни инициативи са включени 14 училища и 3 детски градини, обхванати са над 2000 деца. Заради нарастващият интерес от страна на обществеността към провежданите от РИОСВ – Смолян инициативи и успешното ни партньорство с общинска и областна администрация Смолян, РУО на МОН, клуб „Милосърдие“ към „Професионална гимназия за техника и технологии” и Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – Смолян се очаква през 2019 г. броят на обхванатите деца и ученици да достигне близо 3000. „За успешното популяризиране на практиката съществена роля имат регионалните медии, посредством които посланията ни достигат до голям кръг от хора“, отбеляза Екатерина Гаджева.