Внимание! Пожароопасен сезон за горите в Смолянско
Във връзка с топлото и сухо за сезона време, както и извършването на селскостопански дейности в земеделски земи, съседни на горските територии, извършването на ловна и туристическа дейност и повишения риск от възникване на горски пожари на територията на Област Смолян, Областният управител на Смолян Недялко Славов издаде заповед, с която определи пожароопасния сезон в горските територии в областта за времето от 15.03.2019 до 15.11.2019.
Регионална дирекция „Пожарна безопасност и и защита на населението“ Смолян призовава гражданите, които почистват личните дворове или работят в съседство с горските територии и почистват градини и ливадите, да бъдат отговорни и да спазват правилата за пожарна безопасност.
ПОЧИСТВАНЕТО НА ДВОРНИТЕ ПРОСТРАНСТВА И ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ ОТ СУХИ ТРЕВИ, ЛИСТНА МАСА И ДРУГИ ГОРИМИ ОТПАДЪЦИ, ДА СЕ ИЗВЪРШВА САМО ПО МЕХАНИЧЕН НАЧИН.
– Забранено е паленето на огън в личните дворове и селскостопанските имоти, без да са взети предварително противопожарни мерки: обезопасяване (ограничаване) на огнището; подготвка на подръчни уреди за пожарогасене – съдове с вода и пясък, лопати, тупалки и др.; НИКОГА НЕ ОСТАВАЙТЕ ОГЪНЯ БЕЗ НАБЛЮДЕНИЕ;
– Забранено е паленето на огън в междублоковите пространства, където са паркирани автомобили, както и в близост до бензиностанции и газстанции, складове за леснозапалими и горими течности, в близост до стрехите на сградите и под клоните на дърветата;
– Забранено е ПАЛЕНЕТО НА ОТКРИТ ОГЪН И ИЗВЪРШВАНЕ НА ОГНЕВИ РАБОТИ НА РАЗСТОЯНИЕ ПО-МАЛКО ОТ 100 М ОТ ГРАНИЦИТЕ НА ГОРСКИТЕ ТЕРИТОРИИ, съгласно чл. 137 ал. 3 от Закона за горите, като санкциите за нарушителите са в размер от 100 до 1 000 лв.;
– Забранено е ПАЛЕНЕТО НА СТЪРНИЩА, СЛОГОВЕ И КРАЙПЪТНИ ИВИЦИ, КАКТО И ПАЛЕНЕТО НА ОГЪН НА ОТКРИТО ВЪВ ВЕТРОВИТО ВРЕМЕ. ТОВА Е ПРЕДПОСТАВКА ЗА БЪРЗО ВЪЗНИКВАНЕ И РАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА ПОЖАРА.
– ПРИ ПЪРВИТЕ ПРИЗНАЦИ НА ПОЖАР В ДОМА, В ДВОРА ИЛИ В ГОРАТА, ПОДАЙТЕ НЕЗАБАВНО СИГНАЛ НА ТЕЛЕФОН 112 !
НЕГАТИВНИ ПОСЛЕДИЦИ ОТ ГОРСКИТЕ ПОЖАРИ:
– Влошаване на микроклимата и условията за стопанска дейност. Спад в туристическия бизнес. Ограничаване на възможностите за поминък и обедняване на населението. Обезлюдяване на районите. В процеса на пожарогасене се създава опасност за живота и здравето на хората.
– Похабяване на горски ресурси след дългогодишно инвестиране – загуба на дървесина. Извънредно отделяне на средства за ограничаване на вредните последствия. Намаляване продуктивността на земите и влошаване на растежните условия. Намаляване на приходите.
– Обезлесяване и ерозия на почвите. Промяна на водния отток, нарушаване на топлинния и воден баланс на екосистемите. Унищожаване на уникални находища на редки, защитени видове, ограничаване на биологичното разнообразие. Влошаване на санитарното състояние на горите. Намаляване поглъщателния капацитет на СО2.