Приключи поредният успешен проект на Община Смолян по Норвежката програма за енергийна ефективност

21 Apr, 2017

Днес  се проведе финална пресконференция по проект „ПРИЛАГАНЕ НА МЕРКИ ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ И ВЪЗОБНОВЯЕМА ЕНЕРГИЯ В ТРИ СГРАДИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА СМОЛЯН – II ОУ „ПРОФ. Д-Р АСЕН ЗЛАТАРОВ“, VI ОУ И ГПЧЕ „ИВАН ВАЗОВ“ И ОДЗ 3 „РОДОПЧАНЧЕ“.  Зам.-кметът Марин Захариев посочи пред медиите, че това е поредният успешен проект на община Смолян.

Програма BG04 “Енергийна ефективност и възобновяема енергия” се финансира от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП) 2009-2014 въз основа на подписан меморандум за разбирателство между Република България и Кралство Норвегия, Исландия и Княжество Лихтенщайн. Тя обхваща две програмни области “Енергийна ефективност” (Програмна област 5) и “Възобновяема енергия” (Програмна област 6) на Европейското икономическо пространство (ЕИП). Цел на Програмата: Намаляване на емисиите на парникови газове и замърсители на въздуха. Програмата ще допринесе за намаляване на 35 хил. т. СО2.

Настоящият проект на Община Смолян е грантова схема BG04-02-03 „Мерки за повишаване на енергийната ефективност и използване на възобновяема енергия в общински и държавни сгради и локални отоплителни системи“, Договор за безвъзмездна финансова помощ: BG04-02-03-038-014/18.08.2015 г. Общата стойност на проекта е 623 417,47 лева.

 

Главната му цел е постигане на икономии по отношение  разходите на електрическа и топлинна енергия в сградите, които са общинска собственост. Така ще бъде постигнато голямо намаление на емисиите на парникови газове, което пряко кореспондира с целите на грантовата схема “Мерки за повишаване на енергийната ефективност и използване на възобновяема енергия в общински и държавни сгради и локални отоплителни системи“.

 

Партньор на Община Смолян по проекта е „Енок-Сентерет – Център за енергийна ефективност“, гр. Орста, Норвегия – организация със дългогодишна практика в области като отопление, охлаждане, автоматизация, околна среда, сгради, електро, енергиен мениджмънт и др. Компанията притежава сертификат за одобрение от правителството и допринесе с обучения и консултации в областта на енергийната ефективност и възобновяемата енергия, за постигане на по-добър ефект от прилагане на мерките в общинските сгради.

Контактите и връзките, направени при изпълнение на дейностите съвместно с норвежките партньори — срещи и обучения за обмяна на опит, допринесоха за укрепване на двустранните отношения, които ще продължат  и следа  проекта.

 

Изпълнени са всички заложени дейности по него. Подменена е горивната база и отоплителна инсталация за използване на биомаса (пелетно гориво) и инсталиране на соларна система за битово гореща вода” в сградата на детска градина “Родопчанче” (ОДЗ №3). Подменена е и горивната база и отоплителна инсталация за използване на биомаса (пелетно гориво) в сградата на ОУ “Проф. Д-р Асен Златаров”(ІІ ОУ).

Съгласно енергийните обследвания на двата обекта на интервенция при подготовка на проектното предложение, очаквани спестявания на енергия – 437,5 МWh/годишно, т.е около 60%.

Като част от дейностите за публичност и информация, включени в проекта, бе проведено анкетно проучване за мнението на обществеността в Смолян относно използването на възобновяеми енергийни източници, опазването на околната среда и в частност повишаване качеството на атмосферния въздух, като една от  най-дискутираните теми в нашия град. Анкетирани бяха 239 души. Данните от проучването ще бъдат използвани в действията на общината в посока създаване на чиста и екологична среда за живот в планинския град. След обобщаване и анализ на резултатите от проучването бяха изведени следните изводи:

9,2 % от анкетираните са отговорили, че в домакинството им има 3 или повече коли.  Увеличава се дела на домакинствата избиращи използването на пелети и електричество за отопление – 18,4 %, въпреки че е много по-малък от използващите дърва/въглища. Положителна е тенденцията към увеличаване дела на домакинствата, които използват соларни панели – 11,7 %, както и броят  на тези, които биха използвали такива – 22,5%.

Хората съзнават, че основния замърсител на въздуха в Смолян са печките с дърва – 73 % са посочили този отговор. Има необходимост и трябва да се търсят възможности за подпомагане на хората за внедряване на енергийно спестяващи мерки и за  използване на възбновяеми източници в домовете им.

Mihalkovo

Подобни

Избори 2024

Новини от региона

туризъм

спорт

култура