Измерват безплатно кръвното налягане в Регионална здравна инспекция – Смолян

14 Jul, 2016

22През месец юли здравната инспекция в Смолян започва безплатно измерване на кръвно налягане. Услугата  ще се извършва в Приемния кабинет всеки работен ден от 9:00 до 16:00 часа. Инициативата е във връзка с летните горещини и здравния риск, особено за хората със сърдечно-съдови проблеми.Според специалистите по-чувствителни към високите температури са: възрастните, малките деца както и тези, които са болни или с наднормено тегло. Мъжете също попадат в рисковата група, тъй като те се потят повече и съответно се обезводняват по-бързо. Проучвания показват, че броят на инцидентите нараства в случаите, когато високите температури се задържат повече от два дни.

Специалистите съветват:

 

  • Не се преуморявайте. Ако се налага да извършвате натоварващи дейности, правете го сутрин между 4:00 и 8:00ч. Лицата от рисковите групи трябва да стоят в хладни помещения. При работа на открито, почивайте често на прохладни места и приемайте достатъчно течности.
  • Избягвайте продължително излагане на слънце, тъй като това води до дехидратиране (обезводняване). При слънчеви бани ползвайте слънцезащитен крем с висок фактор (SPF).
  • НИКОГА не оставяйте деца или домашни любимци сами в затворени моторни превозни средства. Температурите във вътрешността на МПС може бързо да достигнат над 60˚С. Такива високи температури могат да причинят смърт за няколко минути.
  • Избягвайте екстремните температурни промени. Хладен душ веднага след като сте се прибрали в горещ ден, може да доведе до хипотермия (преохлаждане), особено при по-възрастните и при децата.
  • Излизайте колкото се може по-малко в горещите дни. Ако нямате климатик, се постарайте да бъдете на най-ниския етаж на сградата, далече от слънчевата светлина.
  • Задръжте хладния въздух в помещението чрез щори или плътни завеси. Външните тенти или жалузи могат да намалят топлината, проникваща в жилището с до 80 %.
  • Облечете се подходящо:  носете свободно и леко облекло от естествена материя със светъл цвят. Предпазвайте лицето и главата си с чадър или със светла шапка с широка периферия.
  • Редовно и често пийте вода, дори когато не се чувствате жадни. Лицата, които страдат от епилепсия, от сърдечно, бъбречно или чернодробно заболяване, които са на диети, включващи ограничаване на течностите или имат проблем със задържане на течности, трябва да се консултират с лекар преди да увеличат приема на вода.
  • Избягвайте приемането на напитки, съдържащи алкохол или кофеин. Същото важи и за бирата, която всъщност обезводнява организма.
  • Яжте малки количества храна на чести интервали. Обилната и тежка храна по-трудно се смила.
  • Намалете количеството на приеманата сол, освен ако лекар не Ви е предписал друго. Солта задържа течностите в организма и повлиява неблагоприятно зоните на човешкото тяло, които  имат значение за изпотяването и охлаждането на организма.

 

КАК ДА РЕАГИРАМЕ В СЛУЧАЙ НА СПЕШНОСТ ВСЛЕДСТВИЕ НА ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ

Топлинният удар е животозастрашаващо състояние. Необходима е бърза реакция:

  1. Обадете се за Спешна помощ на тел. 112.
  2. Преместете пострадалия на прохладно място.
  3. Бързо охладете тялото, като го потопите в хладка вода или го загърнете с мокри чаршафи или по всякакъв друг възможен начин.
  4. Наблюдавайте за признаци на дихателни затруднения.
  5. Оставете пострадалия в легнало положение и продължавайте да охлаждате тялото.
  6. Ако откаже вода, повръща или губи съзнание, не му давайте нищо за ядене или пиене.
Mihalkovo

Подобни

Избори 2024

Новини от региона

туризъм

спорт

култура