РЗИ – Смолян разполага с безплатни серологични тестове за Лаймска болест
РЗИ Смолян разполага с безплатни серологични тестове за лабораторно потвърждаване на съмнителни случаи за Лаймска болест, съобщи пресцентърът. Дъждовете, високата влажност и буйната растителност през пролетта са изключително благоприятни условия за повишаване броя на кърлежите. Разпространението им е най-вече в неокосени и необработени открити тревни площи – паркове и градини, както и в широколистните гори с богата храстова растителност.Кърлежите не са особено опасни, но въпреки това са преносители на някои болести, като най-разпространената в региона на Родопите е лаймската болериоза ( Лаймска болест). По-рядко срещани са марсилската треска, ку-треската и кримската хеморогична треска. През 2015 година в Област Смолян са регистрирани 2 случая на лаймска болест.Ухапването от кърлеж не е съпътствано с болка и затова не се усеща. Ето защо възрастните трябва внимателно да проверяват себе си и децата си след всяко излизане сред природата и дори при разходка в градските паркове. При попадане на кърлеж върху тялото, отстраняването му трябва да стане максимално бързо от лекар. При липса на специалист кърлежът може да се отстрани самостоятелно, но при спазване на определени правила. Задължително се ползват ръкавици. Отстраняването е чрез постепенно издърпване, без да се върти и завива. Много широко разпростанена практика е да се върти обратно на часовниковата стрелка, но това е абсолютно погрешно. Така кърлежът може да се скъса и част от устния му апарат да остане в кожата, което да наложи допълнително хирургично отстраняване. Неправилно е и мазането на мястото на забития кърлеж с алкохол, терпентин или изгаряне с кибритена клечка. Това води до връщане на чревно съдържимо в устния апарат на кърлежа, което увеличава шансовете за предаване на евентуалната зараза. По същия начин се отстраняват и кърлежите от домашните любимци. След сваляне на кърлежа, мястото на ухапването се дезинфектира с йод, спирт или одеколон. Понякога при изтеглянето кърлежът се скъсва и в кожата остава устния му апарат. Това увеличава шанса за предаване на инфекцията, което налага останалата от кърлежа част трябва да се отстрани хирургически.След премахване на кърлежа се препоръчва проследяване през следващите 30 дни. При поява на симптоми като: зачервяване, оток, болка или поява на петно на мястото на ухапването; температура, ставни и мускулни болки, главоболие и обрив по тялото, задължително трябва да се потърси лекарска помощ.Поради факта, че първият стадий на лаймската болест може да протече безсимптомно, се препоръчва серологично изследване един месец след ухапването.
За да се предпазите от кърлежи:
– Избягвайте посещаването на райони с гъста растителност и висока влажност. За почивка в природата използвайте отъпканите и лишени от буйна растителност места.
– Носете подходящо затворено облекло – добре пристегнато около китките и глезените, в светъл цвят, с цел лесно откриване на полазилите кърлежи.
– Използвайте репеленти за кожата и перметрин за дрехите.
– Ежедневно правете оглед за впити кърлежи. Особено внимание обръщайте на „предпочитаните” от тях места – окосмената част на главата (особено при деца), по корема, по мишниците, в слабините, в гънките за коляното, под мамилите. Наложителен е и огледът на домашните кучета и носенето от тях на противопаразитни каишки.
-Ограничете достъпа на животни в тревните площи на населените места.