Доц. д-р Мариана Ламбова: „Еднодетният семеен модел все повече се налага в репродуктивните нагласи на родопчанина
На 27 януари 2016, в Заседателната зала на Пловдивски университет „П. Хилендарски“ – Филиал Смолян пред членове на академичната общност на гр. Смолян бе представена публичната академична лекция на доц. д-р Мариана Ламбова на тема: „Динамика и регионална специфика на демографските процеси в Смолянска област“.
Освен цялостен анализ на демографската ситуация към момента, доцент Ламбова презентира и резултатите от собственото си научно изследване, свързано с репродуктивните и миграционни нагласи на родопското население. Такова изследване в регионален план, специално за хората от Смолянска област, се прави за първи път и резултатите от него сочат проявление на регионални специфики, отличаващи разбиранията на съвременния родопчанин за семейството и емиграцията, в сравнение с общонационалните нагласи на българина като цяло. По отношение на бъдещето на брачността и броя на децата в семейството, тя сподели,че е ярко оформена тенденцията към занижаване на репродуктивните желания и намерения на местното население в Смолянски регион.Двудетният модел като социална норма и идеал продължава да битува в съзнанието на родопчани и все още има влияние върху репродуктивното им поведение, но неговата трайност в репродуктивните нагласи на младото поколение тук не може да се гарантира, защото той вече е застрашен сериозно да бъде изместен от еднодетния модел.Основният доминантен фактор, модулиращ избора на семеен модел, е материалното положение – както днес, така и в бъдеще, именно то ще определи изместване на предпочитанията на родопчани към еднодетния семеен модел в съвсем близко бъдеще.Като интересна регионална специфика се откроява съществуването на определен интерес към тридетен модел у около 14 % от изследвания контингент, но все още той е губещ, защото на практика минимален процент го реализират в действителност.
Авторката представи цялостно и иновативно изследване на миграционните процеси в областта както в хронологичен, така и вхорологичен (пространствен аспект). Събитието бе повод и за представяне на новата й книга „Демографска ситуация в Смолянска област (1990-2014) и прогнози за развитие“, която е първата по рода си за региона и представлява сериозен принос в регионалните демографски изследвания.
Доц. д-р Мариана Ламбова е родена през 1969 година в град Смолян. Завършила е висшето си образование във Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“. Тя е магистър по „История и география“ (1993) и магистър по „Психология“ (2002). През 2010 година защитава докторска дисертация по демография пред Специализирания научен съвет по географски науки към БАН. От 2002 година до момента е преподавател в катедра „Природо-математически и стопански науки“ към ПУ “П. Хилендарски“ – Филиал Смолян, където понастоящем заема и длъжността Координатор на специалност „Туризъм“. Води лекционни курсове по Демография, Обществена география на България, Регионалистика, Туристически ресурси, Мотивиране на кадрите в туристическия бранш. Член е на Съюза на учените в България и Регионалната туристическа асоциация „Родопи“. Ръководител и участник е в множество национални и международни научно-образователни проекти. Има издадени над 44 научни публикации в България, Франция, Холандия, Сърбия, Македония, Гърция и Турция. Научните й интереси са в областите: демография и демографско прогнозиране, регионалистика, туризъм,психология на мотивацията и туристическото поведение. Книгата „Демографска ситуация в Смолянска област (1990-2014) и прогнози за развитие“ е първата й самостоятелна научна монография.